listopad 13 1

Halloween v ŠD

Kořeny svátků sahají až do 5. století, kdy keltové stavili v tento den konec léta a příchod nového roku. Magické noci na přelomu října a listopadu v níž se prolínal svět živých a mrtvých, se říkalo „Sanhain“. Dnes se tato tradice dostává více i k nám a děti ho slaví trošku jako naše proslulé karnevaly, jen se špetkou tajemna.

Proto se nám na chodbě objevily dnes upíři, netopýři, hejkalové, čarodejnice a jiné obludy a začaly halloween tancem mezi svítícími dýněmi.

K dýním, jež svátek duchů symbolizují, se výže stará Irská legenda „O Ďáblovi a Jackovi“, kterou jsme dětem hráli my, dospělí. Příběh opravdu chytl za srdce všechny děti, které ho sledovaly s nadšením od začátku až do konce. A následovaly bujaré oslavy a soutěžení :

- houbový kotlík (děti tančily kolem kruhu a houbový kotlík se plní dětmi)

- soutěž o nejlepší masku

- kouzlo zapomnění (hledáme hrad)

- po skupinkách se přesouvaly děti na gumových čtvercích

- žabí molekuly

- na hradě Kašprlík kostlivci otevírají bránu a mohl projít jeden smrtelník (podlézání lana)

- foukáme po skupinkách slizové bonbóny do misek

Jako odměnu dostalo každé dítě papírového netopýra tzv. Řád černého netopýra.

To znamená, že má vstupenku na příští Halloweenský ples. Ten, zase až za rok.

Loučí se, Monika Simandlová