říjen 09 22-23

Akce Čmelák v VI.A (22.-23.10.2009)

Po tímto názvem se uskutečnil ve dnech 22. – 23.října 2009 projekt třídy 6.A na ZŠ Novolíšeňská. První den jsme navštívili interaktivní výstavu Hry a klamy na Staré radnici, kterou zapůjčil IQ park v Liberci. Výstava se nám moc líbila.

Zde jsou některé naše fotografie.
 

Na jednoduchém přístroji jsme si ověřilili, jak pevnou máme ruku, na jiném pohotovost či rychlost, jinde jsme si  vyzkoušeli svůj čich při poznávání různých druhů koření, na zvětšených hlavolamech jsme potrápili své logické uvažování, pomocí upravených zrcadel jsme propojili svůj obličej s obličejem kamaráda, do lamelového panelu jsme otiskli své tělo. Vyzkoušeli jsme si také řada skládaček, hádanek a optických klamů, spoustu legrace jsme zažili i s kuličkou v jednoduchém labyrintu, jehož náklon smíte ovládat pouze nohama. Soutěžili jsme, kdo dokáže rychleji dotykem pozhasínat tlačítka rozsvěcující se na přeskáčku na velkém panelu. Princip černé díry jsme si ověřili v praxi, svůj hlas jsme přenášeli na druhý konec místnosti pomocí parabol nebo zvukovodu.Naučili jsme se, jak na sebe postavit sedm hřebíků, složit barevné pyramidy z propojených koulí a mnoho dalších úkolů.
Po návratu z výstavy do školy jsme si na společnou večeři připravili domácí langoše. Pochutnali jsme si také na buchtách, které připravili naše maminky a babičky.
Po večeři jsme řešili netradiční matematické úlohy, hádanky a skládačky. Ve družstvech jsme soutěžili „ na železnici s papírovými kolejnicemi a pingpongovým míčkem“. Za splněné úkoly jsme dostávali pásky s písmeny, které jsme doplňovali do tabulky, ve které měl být ukryt citát Alberta Einsteina.V prostorách školy jsme také hledali ukryté cedulky, které nám měly pomoci tento citát vyluštit.Noc jsme strávili ve spacácích.  Ráno naše akce pokračovala. Své geometrické dovednosti jsme si prověřili při rýsovaní zajímavých hlavolamů- skládaček nebo při výrobě dárku pro maminku „skládacího květu z kružnic“ s přáníčkem. Nechyběli ani úkoly z fyziky. Pomocí elektrostatiky s brčky jsme poznali, jak může těleso získat elektrický náboj, že existují 2 elektrické náboje. Pomocí elektrického kompasu jsme zjistili, že se mohou elektrovaná tělesa odpuzovat (stejně nabitá) nebo přitahovat (nesouhlasně nabitá) nebo že zelektrované těleso přitahuje nezelektrované těleso. Za splnění úkolu jsme dostali další pásky s písmeny do naší tabulky. Všichni jsme si mysleli, že písmena a číslice na kartičkách, které jsme předcházející večer hledali ve škole nám pomohou rozluštit tajenku. Vyluštili jsme však jen větu „ Toto nevede k cíli“, a tak jsme museli přemýšlet dále. Když jsme si prohlédli tabulku s doplněnými pásky s písmeny, všimli jsme si obrázku čmeláka, který létal zprava doleva,… A tak jsme začali takto číst text v tabulce. Citát Alberta Einsteina se nám podařilo rozluštit: „Radost vidět a rozumět je nejkrásnější dar přírody“.
Za získané body jsme si mohli koupit materiál do poslední finálové soutěže „Létající vajíčko“Před soutěží jsme se posílili dortem, který upekla babička spolužačky Lenky. Naše konstruktérské týmy sestrojily zajímavé, netradiční a mnohdy bizardní létající stroje, které měli spustit vajíčko ze 3.poschodí na zem, aniž by se rozbilo.Nejlépe se to podařilo 2.družstvu ve složení Ondra Hladík, Eva Procházková, Lenka Komorová a Zuzka Plchotová.
Vítězství však bylo velmi těsné.  Akce Čmelák se všem líbila,  a tak unavení, ale spokojení jsme odcházeli domů.