září 21 22

Dějepisná exkurze do Žďáru nad Sázavou

Ve středu 22. září 2021 se vybraní žáci pod vedením paní učitelek Kopecké, Červínkové a Fruhwirtové zúčastnili dějepisné exkurze na kouzelné poutní místo na Vysočině. Téma dějepisné exkurze zaujalo přes 40 žáků ze všech letošních sedmých tříd.

Ve středu ráno se všichni sešli před líšeňskou radnicí, aby se nechali odvézt do cíle exkurze – Žďáru nad Sázavou. Teplo autobusu jistě uvítala celá výprava, jelikož počasí se ukázalo být typicky podzimní, a tedy sychravé. Na místě si paní učitelky rozdělily žáky do dvou skupinek. Jedna skupinka měla nejdříve možnost prohlédnout si moderní Muzeum nové generace, které se nachází v areálu žďárského zámku. Žáci zde dostali do dvojic audioprůvodce se sluchátky a celou expozicí procházeli sami vlastním tempem. Prohlídka byla situována do dvou pater. V přízemí se žáci blíže seznámili se životem mnichů v období středověku, mohli si prohlédnout různé listiny, kroniky spisy. Dozvěděli se dokonce, jak vypadal běžný den mnicha, dispozice místního kláštera – k čemu sloužily jednotlivé budovy.

   

další fotografie

Ve druhém patře se žáci přenesli o kus dále v čase a ocitli se v období baroka a jednoho z největších světců té doby – Jana Nepomuckého. Také zde se žáci dozvěděli mnoho informací o životě v dané době, kultuře, a hlavně církvi a životě sv. Jana Nepomuckého. Celá tato prohlídka byla na mnoha místech interaktivní, a žáci tak mohli například listovat církevními knihami, zhlédnout příběh Jindřicha Řezbáře či pochopit podstatu geniality výstavby kostela na Zelené hoře.

Druhá část exkurze spočívala v prohlídce poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato významná památka, která je zařazena i do světového kulturního dědictví UNESCO, nechala na své návštěvníky dýchnout doslova božskou atmosféru. Ačkoli je kostel podroben rozsáhlé rekonstrukci, na celkovém dojmu mu to vůbec neubralo. Genialitu výstavby a hry s čísly jeho autora, nejvýznamnějšího barokního architekta, Jana Blažeje Santiniho-Aichela se žákům snažila přiblížit paní průvodkyně, která si svým výkladem získala všechny zúčastněné. Prohlídka vnitřních prostor kostela nebyla o nic méně poutavější než exteriéry, žáci hledali znaky baroka a gotiky, které Santini při výstavbě kostela kombinoval.

Z našeho pedagogického pohledu můžeme s klidným srdcem říct, že se exkurze i přes mírnou nepřízeň počasí velmi vydařila. Určitě se těšíme na další společné zážitky strávené nad významnými historickými místy.