květen 19 2-3

Literární exkurze v Praze – 8. ročník

Ve dnech 2. a 3. května 2019 se žáci 8. ročníku zúčastnili Literární exkurze v Praze. Program byl velmi pestrý. V průběhu prvního dne jsme stihli navštívit místa jako Vyšehrad, Kryptu parašutistů v Resslově ulici, Parlament ČR, ubytovat se a večer zhlédnout představení v Národním divadle. Ubytování na Masarykových kolejích ČVUT nám poskytlo nocleh, kde jsme načerpali síly na nový den. Pokračovali jsme prohlídkou s výkladem v Židovském muzeu a následným workshopem, který umožnil žákům získat základní informace nejen o životě židovské komunity v Praze, ale i o historii židovského národa vůbec. Po náročném dopoledni jsme se přesunuli na loď, která nám umožnila pohled na Prahu z trochu jiného úhlu. Se zvědavostí jsme sledovali proplutí plavební komorou. Bylo to příjemné završení našeho výletu doplněné bohatým rautem. Posilněni jsme se přesunuli na Hlavní nádraží a těšili se na vlak, který nás přivezl zpět domů. Přikládáme fotografie zachycujících průběh našeho výletu.

Jak exkurze zapůsobila na žáky, dokládá krátký příspěvek žákyně 8.B Emy Dvořákové.

Krypta parašutistů v Resslově

Když měla naše prohlídka začít, vypadalo to, že se jen podíváme dovnitř, náš průvodce nám cosi poví a zase půjdeme. To jsem byla na omylu. Průvodkyně, jež jsme dostali, nám začala vyprávět takovým způsobem, až se mi tajil dech. Příběh se odehrával přímo před mýma očima. K mému překvapení byli i všichni spolužáci jako pěny. Průvodkyně vyzařovala tak silnou přirozenou autoritu, že se nikdo téměř celou dobu neodvážil ani hlesnout. Když náhodou během vyprávění zabloudila pohledem ke mně, nevěděla jsem, kam s očima. Bylo to až dojemné, ale já nechtěla projevit slabost.

Když výklad skončil, všichni jsme zatleskali, já (a věřím, že i další) od srdce, a poté, co jsme našli alespoň jeden skrytý vchod do krypty, jsme se začali pomalu trousit ven.

Ještě teď si pamatuji tu atmosféru, příběh a to, jak to tam celé vypadalo. To nebylo jako obyčejná prohlídka hradu nebo zámku, kdy všechno téměř okamžitě vytrousím z hlavy. Tohle byl opravdový zážitek.