Příběhy našich sousedů
„Příběhy našich sousedů“ je vzdělávací žákovský dokumentaristický projekt neziskové organizace Post Bellum. Dokumentaristické týmy se během jednoho pololetí za doprovodu svých učitelů ve svém volném čase vydávaly na dobrodružné pátrání za osudy našich seniorů v dobách po druhé světové válce a následných let komunistické nesvobody.
Ze třídy 8.B vznikl tým tří nadšenců – Šárka Chaloupková, Lucka Doležalová a Jakub Piotrovski – ti se nejprve vydali na hledání pamětníka. Vybrali si paní Marii Knechtovou, která stála u zrodu národopisného souboru Líšňáček, a rozhodli se zpracovat její příběh.
Od začátku ledna až do konce června pracoval tento tým pod vedením paní učitelky Katolické a za pomoci koordinátorky Post Bella na tomto zajímavém projektu, který vyvrcholil 25.6. v sále budovy Impact Hub slavnostní prezentací za účasti představitelů nejen této organizace, ale i zástupců Magistrátu města Brna.
Během celého půl roku jsme absolvovali mediální workshopy, bádali na internetu, ale hlavně se osobně setkali s pamětníkem, jehož příběh jsme natočili. Poté jsme museli vytvořit rozhlasovou reportáž i s textovou předlohou, což znamenalo spoustu práce - z dvouhodinového povídání se spoustou fotografií musela vzniknout mnohonásobně kratší, avšak ucelená a poutavá reportáž. Naučili jsme se nejen připravit a řídit rozhovor, ale také vyhledávat, třídit a analyzovat informace. S nastříháním zvuku nám pomohli redaktoři rozhlasu na Fakultě sociálních studií v Brně.
Další prací bylo sestavit umělecký (čili poutavý) životopis pamětníka, a poté následovalo vytvoření závěrečné prezentace. Při ní šlo především o velkou komunikační dovednost na pódiu, čili co nejlepší předvedení své půlroční práce. Naše děvčata Šárka a Lucka se oblékla do líšeňských krojů – jedna veřejnosti představila kroj slavnostní, druhá pracovní. V závěrečné prezentaci veřejnosti předvedly nejen střípky ze života líšeňské rodačky, paní Marie Knechtové, ale především nastínily bohatou kulturní tradici Líšně, kterou poznávají od svých rodičů i prarodičů a která se tak stále předává z generace na generaci.
Na závěr celého slavnostního večera zástupci z řad historiků, redaktorů i představitelů města Brna vysoce ocenili práci všech týmů.
Všechny naše výstupy jsou uloženy na www.pribehynasichsousedu.cz