Roboti na ZŠ Novolíšeňská

Již několik let rozšiřují nabídku volnočasových aktivit nabízených žákům na ZŠ Novolíšeňská kroužky zaměřené na sestavování a programování jednoduchých robotů. Každoročně mají naši žáci možnost  seznámit se s robotikou ve stejnojmenném kroužku pod vedením vyučujících z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ve školním roce 2019/2020 navázali naši vyučující ICT (Informační a komunikační technologie) další spolupráci s Pedagogickou fakultou při ověřování připravované učebnice Lego robotiky.

Všechny funkce, které jsme s využitím učebnice naše roboty postupně naučili, jsme předvedli veřejnosti na akci Festival vědy, které se naše škola zúčastnila  ve dnech 4. a 5. 9. 2020 na dopravním hřišti na Riviéře v Brně.

Vlastní sestavení Lego robota je usnadněno využitím hotových prvků stavebnice Lego Mindstorm včetně několika senzorů (barevný, ultrazvukový…) a malého počítače zakomponovaného do „kostky“, která tvoří tělo budoucího robota. Vlastní zadávání posloupností příkazů (programů) robotovi prováděli žáci prostřednictvím připojených notebooků, odkud je možno nahrávat programy i do paměti robota a odtud je kdykoli znovu spustit.

Od jednoduchých akcí jako je pohyb vpřed, vzad, otočení robota, výpis textu na displeji  nebo přehrání zvuků jsme se postupně propracovali k pokročilejším zadáním, která měla simulovat zařízení používaná v praxi. Vyzkoušeli jsme si sestavit a naprogramovat automatickou závoru, parkovací automat nebo robota naučit pohybovat se po čáře vyznačené černou páskou na ležící bílé tabuli. Pro účely laboratorní práce z Fyziky jsme vytvořili jednoduchý program pro pohyb robota, který umožňuje vypočítat jeho ujetou dráhu a rychlost.

V letošním škooním roce chceme formu kroužku změnit na projekt, který bude přímo současí výuky předmětu Digitální technologie v 8. ročníku.