duben 19 27

ŠOK v Pevnosti poznání

Členové Školního odborného klubu ZŠ Novolíšeňská navštívili v sobotu 27. dubna 2019 Pevnost poznání - muzeum vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Muzeum je umístěno ve vzácné historické stavbě s dřevěnou konstrukcí v zachovalém areálu korunní pevnůstky. Propojuje se tam bohatá minulost se současností a neformálním vzděláváním. 
V expozici „Dějiny, jak je neznáme“ jsme se seznámili se životem v pevnosti, kdy byla útočištěm pro dělostřelectvo. Expozice vypráví o vzniku olomoucké pevnosti a zajímavých událostech, o zdravotnictví, stavebnictví, balistice a kartografii v době 18. století a její dominantou je komiksový příběh na dvanácti velkoformátových panelech. Nejvíce se nám líbilo, že jsme si mohli vybrat historickou uniformu a vyzkoušet si ji. Výsledek najdete na některé z našich fotografií.
V přírodovědné expozici jsme se seznámili zejména s fascinujícím vodním světem, kterým nás provázeli pozoruhodní živočichové v nadživotní velikosti. Zaujali nás pohledy skrze lupy a moderní mikroskopy do světa vodních tvorů. Na závěr nás čekala i tajuplná podmořská jeskyně. 
Hodně času jsme strávili v expozici Rozum v hrsti. Zahráli jsme si velké 3D piškvorky nebo šachy, luštili jsme zajímavé logické úlohy i zapeklité hlavolamy a šifry. Mohli jsme vstoupit i do obrovského modelu oka nebo do osmimetrové makety lidského mozku, kde se nám zjevila neutronová síť v celé své kráse i komplikovanosti. Všichni se si pohráli s obrovskou kuličkovou dráhu se spoustou zajímavých překážek a technických vychytávek. 
Zájemci si také mohli vyzkoušet přístroj tzv. gyroskop a díky jeho rotačním způsobům se cítili jako piloti akrobatického letounu.
Asi nejvíce se nám líbila expozice „Pojďte s námi zářit“, kde jsme pomocí zajímavých pokusů objevovali podstatu světelného záření a nástrahy, které překonává během pouti prostorem. Nejvíce se nám líbil pokus, kde jsme si ověřili, kolik úsilí musíme vynaložit, abychom rozsvítili obyčejnou žárovku nebo LED zářivku. A také pokusy, kdy jsme pomocí světelného záření vytvořili elektrický proud nebo rozehráli hudební nástroj.
Někteří z nás navštívili i speciální laboratoře a dílny – chemickou nebo výtvarnou.
V Pevnosti poznání se nás moc líbilo, zaujalo nás nejen zajímavými interaktivními pokusy, ale i pěknými netradičními odpočinkovými koutky nebo tvořivými prostory pro různé činnosti. Určitě se tam vrátíme, protože jsme nestihli navštívit digitální planetárium.
Olomouc je také staré historické město se spoustou památek. Proto jsme se za nimi vydali do centra a prošli jsme Dolní i Horní náměstí. Nejvíce nás zaujal Sloup  Nejsvětější Trojice, který byl jako jedno z vrcholných děl středoevropského baroko zařazen mezi  světové dědictví UNESCO. Těšili jsme se i na radnici s orlojem. Ta se však v současné době opravuje a je kolem ní lešení.
Nasáli jsme také atmosféru netradičního tvarůžkového festivalu, který probíhal na obou náměstích.
V pozdních odpoledních hodinách jsme se vydali na cestu domu s drobnými dárečky z muzea vědy nebo tvarůžkového festivalu, ale zejména se spoustou pěkných zážitků.
Návštěvu Pevnosti poznání doporučujeme nejen třídním kolektivům, ale i jako dobrý nápad pro rodinné výlety.
 
Členové ŠOKu