Španělština na ZŠ v době covidu

Současná  doba nepřeje mnoha zájmům a volnočasovým aktivitám. Také náš kroužek španělštiny byl ovlivněn pandemickou situací a některé děti se od začátku školního roku 2020/21 kroužku již nemohly zúčastnit kvůli vládním opatřením. Nicméně díky moderním technologiím se nám podařilo kroužek zachovat online formou přes aplikaci ZOOM. 

ZŠ Novolíšeňská klade důraz na výuku cizích jazyků, a proto je na naší základní škole anglický jazyk zařazen do rozvrhu již od 1. třídy. V 8. a 9. ročníku výuku rozšíří druhý cizí jazyk a žáci si volí mezi němčinou a ruštinou. To, že je angličtina v současnosti jedním z hlavních předmětů na školách všech vzdělávacích úrovní a důležitou znalostí v životě nás dnes již nepřekvapí. Věděli jste však, že španělština počtem mluvících angličtinu dokonce převyšuje? 
 
Španělština se řadí mezi nejrozšířenější jazyky světa a po čínštině je to 2. nejpočetnější rodný jazyk na světě. Je úředním jazykem nejen ve Španělsku, Střední a Jižní Americe a dalších státech, ale patří také k 6 úředním jazykům OSN a oficiálním jazykům USA.
 
Ráda bych poděkovala všem žákům, kteří do kroužku španělštiny stále chodí – Elišce Neužilové, Káji Baiglové, Ize Rozprýmové, Aničce Fialové a Tomovi Jelínkovi – velké díky nejen za vaši pravidelnou docházku, ale i za to, že máte neustále chuť se ve španělštině zlepšovat … a moc se vám to daří! ¡Muchas gracias!
 
 
Budu se na vás, a případné další zájemce o studium španělštiny, těšit i v dalším školním roce.
 
¡Hasta luego!
Mgr. Jana Homolová

 

Začneme-li se o španělštinu zajímat, zjistíme, že mnohá slova již známe, aniž bychom se tento jazyk kdy učili. Jistě jste někdy slyšeli pozdravy HOLA a BUENOS DÍAS či rozloučení ADIÓS a HASTA LA VISTA; nebo výrazy slušnosti POR FAVOR (prosím) a GRACIAS (děkuji). Známé je i slovíčko MAÑANA (zítra / ráno), které se ve zdvojené podobě používá jako fráze pro odkládání povinností: ¡Mañana, mañana! (“Zítra to taky půjde, tak kam spěchat.”). Za zmínku stojí také podobně znějící slova FIESTA (oslava / svátek) a SIESTA (zdřímnutí / “šlofík” po obědě). Další slova přejatá ze španělštiny jsou např.: eldorádo, flamenco, hacienda, kaňon, laso, liga, mačeta, rodeo, salsa, tornádo aj.
 
Když zavítáme do gastronomie, pověstné jsou např. jednohubky, kterým se ve Španělsku říká TAPAS nebo pokrm PAELLA, který bývá často přirovnáván k italskému rizotu. Oblíbeným nápojem na Pyrenejském poloostrově je SANGRIA, která se vyrábí z červeného vína a směsi ovoce. Jako zástupce latinských zemí uvedeme Mexiko. Základem zdejších kulinářských specialit jsou TORTILLY – BURRITOS, NACHOS nebo TACOS, které jsou často doplněny avokádovou salsou GUACAMOLE, pocházející již z dob Aztéků. Dospěláci jistě znají i silný destilát TEQUILU pocházejícího ze stejnojmenného města Tequila v Mexiku.
 
A pokud byste žádná z výše jmenovaných slov přece jen neznali a rádi byste se španělský jazyk naučili, máte možnost navštěvovat KROUŽEK ŠPANĚLŠTINY, který naše základní škola pořádá od roku 2018.