Spolupráce Obce Slovákov v Brne a Základní školy Novolíšeňská

V rámci multikulturní výchovy spolupracuje Obec Slovákov v Brne se základními školami Novolíšeňská a Mutěnická. Společně realizujeme projekty zaměřené na poznávání jiných národů, jejich kultury a významné osobnosti, které oba národy spojují.

V letošním roce realizujeme projekt „O Slovácích na Moravě“ podporovaný JMK. Mezi nejznámější osobnosti patří Dušan Samuel Jurkovič, který tady zanechal nezaměnitelnou stopu. Ve spolupráci s paní učitelkou výtvarné výchovy Kamilou Kopeckou jsme se pokusili přiblížit jeho dílo v soutěži o nejlepší kresbu „Dušan Samuel Jurkovič očima dětí“. Nejlepší práce budou vyhodnoceny  a odměněny ve dvou kategoriích (6. + 7. ročník a 8. + 9. ročník). Práce přihlášené do  soutěže si můžete prohlédnout zde.

Se základní školou Novolíšeňská spolupracuje Obec Slovákov v Brne už druhým rokem. V roce 2011 připravili pro žáky školy kvíz „Slovensko náš soused“, kde se seznámili se SR, její historií, kulturou i jazykem. I přes některé jazykové rozdíly jsme si schopni nejlépe porozumět. Děti se tak učí toleranci k jiným národům, respektování jejich zvyků a tradic.

Obec Slovákov v Brne je samostatné občanské sdružení občanů slovenské národnosti  žijících v ČR a příznivců Slovenska a slovenské kultury. Vznikla v roce1993 po rozdělení Československa. Cílem je zachování vlastní identity, udržování tradic  a slovenského jazyka. Prezentuje se  osvětovou činností, pořádáním besed, přednášek, organizováním kulturních, společenských, sportovních a vzdělávacích akcí a prezentací slovenských tradic. Spolupracuje s Magistrátem města Brna, Jihomoravským krajem, s dalšími národnostními menšinami žijícími v Brně a jinými organizacemi. Klubovna se nachází na Křenové 67. Členům poskytuje zázemí pro vzájemná setkání, přečtení slovenského tisku nebo slovenských knih.