Vědohraní letos s mottem „Do světa pohádek a fantazie“
V pátek 24. června 2016 již posedmé proběhla na ZŠ Novolíšeňská interaktivní vědeckotechnická akce Vědohraní. Žáci 2.stupně se svými učiteli připravili pro své mladší kamarády zajímavé aktivity.
V Divadle vědy účastníci viděli Chemickou show, kterou předvedli vědečtí pracovníci z FCH VUT, se kterou má naše škola podepsanou smlouvu o spolupráci. Pro nejmenší připravil ŠOK (školní odborný klub) fyzikální představení Čaroděj ze země AKIZYF (návštěva v netradiční čarodějnické škole se spoustou pokusů, hudby i humoru). Během akce jsme pořídili následující fotogalerii.
Žáci 1. – 3. třídy navštívili Papírové království. Královské rodině přinesli velmi zajímavé papírové dary, které byly představeny na výstavce. Ve dvou velkých hernách s pomocníky - pohádkovými postavičkami si pak vyzkoušeli zajímavé vědecké hračky, pokusy, vyřešili mnoho zajímavých logických úloh i hlavolamů. Byla připravena také řada soutěží. V dílničkách si účastníci Vědohraní vyrobili malou funkční hračku nebo dárek pro maminku (např. střílečku z roličky od toaletního papíru, skládačky origami a hlavolam „čtverec nebo váza“ akrobatického motýla nebo „matemagické“ sloupce na sčítání až čtyřciferných čísel za sekundu).
Pro starší byla připravena Kosmická expedice na planetu XYZ. Úkoly zadávali a jejich plnění řídili zástupci Světové rady pro výzkum vesmíru s pomocníky roboty. Pětičlenné kosmické posádky plnili náročné úkoly v rámci přípravy kosmonautů, kde si prověřili nejen své znalosti, ale i svůj postřeh, logické myšlení, odhad a rychlou reakci. Seznámili se se zajímavými technickými jezdícími stroji, které jim předvedli učitelé a studenti ze Střední školy technické a ekonomické, Olomoucká nebo se stravou připravenou v molekulární kuchyni kuchaře - vědce z FCH VUT. Na závěr si mladí kosmonauté vyzkoušeli let raket na stlačený vzduch i vodní rakety, které si sami vyrobili z PET lahví. Zajímavé úkoly účastníky čekali také při průzkumu planety XYZ – fyzikálním, přírodovědném, archeologickém. Podle plánku si zhotovili přistávací modul – létající talíř, objevili recept na psaní elektrickým proudem, naučili se vyrábět elektrický článek, vyzkoušeli si zajímavou nenewtonskou kapalinu nebo hydraulický louskáček na ořechy, elektrická bludiště i větrníček na teplý vzduch. Při archeologickém výzkumu se účastníci ocitli v pravěku nebo starověku. Vyráběli kamennou zbraň a lovili mamuta nebo si zhotovili drátěný šperk a sochu věstonické Venuše. Naučili se oblékat starověký oděv, upravit mumii, prověřili si také své gymnastické schopnosti.
Vědohraní trvalo celé dopoledne, a i když účastníky i organizátory trápilo velké vedro, akce se všem moc líbila.
Velké poděkování patří žákům 6.A,C, 7.A,B,C a 8.A,B, 9.A, kteří se podíleli na přípravě i zajištění Vědohraní, a všem učitelům, kteří s nimi pracovali.