Vědohraní tentokrát s mottem "Kouzla? Ne, věda!"
V pondělí 23.června 2014 proběhla již popáté akce Vědohraní. Zúčastnilo se jí téměř 550 dětí z I.stupně. Program připravovalo 90 organizátorů ze II.stupně (žáci 8.A, 6.B,C) a bývalí žáci ZŠ. Všichni účastnící Vědohraní shlédli fyzikální představení „Čaroděj ze země AKIZYF“. Diváci navštívili jedno dopolední vyučování v netradiční čarodějnické škole kouzel, např. hodinu levitace a kouzlení, hodinu zmenšování a zvětšování, hodinu akrobacie nebo hodinu krasohledění,…
Fotografie z akce jsou umístěny ve fotogalerii.
Pro žáky 1.tříd byla po představení připravena tvořivá dílnička. Děti si vyrobily vírníček z obdélníku, akrobatického panáčka, oživlý obrázek letícího netopýra nebo létající vločku. Byla pro ně připravena i soutěž , komu se bude nejdéle točit káča vyrobená ze 4 skleněných kuliček. Káču jim vyrobili starší kamarádi z osmičky.
Pro děti ze druhých až pátých tříd byla připravena velká vědeckotechnická herna v jedné z tělocvičen i venku před školou. Žáci si vyzkoušeli mnoho pokusů nebo fyzikálních hraček se zrcadly v expozici Zrcadlení a Krasohledění .
Jedna expozice byla věnována projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání SŠSE Trnková. Partnerská škola nám zapůjčila zajímavé hračky. Děti si vyzkoušely autodráhu na ruční pohon, jak funguje velký magnet, jak postavit most z tyček nebo si prohlédli detaily různých předmětů v mikroskopu propojeném s PC.
Na stánku projektu „Učíme se e-learningem“ si účastníci mohli prohlédnout některé výstupy projektu nebo si vyzkoušet nápady, které tento projekt prezentuje na webové stránce „fyzikanasbavi“ Byl připraven zajímavý soubor „Hraček s energií“ i tvořivá dílnička, kde si mohli vyrobit rychle a jednoduše drobné funkční hračky. V Mozkolamně si také účastníci vyzkoušeli své dovednosti v řešení hlavolamů, logické myšlení i názornou představivost. Své roboty ze soutěží představil bývalý žák Martin Sýkora. V expozici Pokusy přes hranici se účastníci seznámily s netradičními pokusy od našich přátel z přírodovědného centra v Opole. Vyzkoušeli si například vodní válcové lupy nebo pevnost vajíčka, viděli nekonečný odraz, s netradičním materiálem – masem a špekem – si ověřili, proč lépe plave tlustý člověk.
Před školou byly pro děti připraveny rakety na stlačený vzduch , fakírova židle, točičky se setrvačností nebo bublinoškola. Na jednom stanovišti si děti mohly vyzkoušet nitkové nebo hadicové telefony, na dalším si vyrobily papírový kluzák.
Akce se vydařila a všem účastníků se akce velmi líbila. Poděkování patří všem organizátorům – zejména žákům 8.A, 6.B, C i bývalým žákům naší školy, kteří při akci aktivně pomáhali.