duben 22 4

Vzdělávací Workshop „JSME JEDNO UCHO“

Dne 4. dubna se naše třída V.B. zúčastnila vzdělávacího workshopu s názvem „Jsme jedno ucho“. Třídu navštívily studentky Masarykovy University a představily dětem velmi zajímavé téma světa neslyšících. V úvodu naši žáci zjistili, jak vypadá a především funguje takové lidské ucho uvnitř. Poté si svoje získané znalosti ověřili tím, že jako kolektiv museli ze svých těl sestavit celou soustavu ucha. Při další aktivitě se žáci naučili kousek z Českého znakového jazyka, přesněji názvy zvířat. Dále následovalo rozdělení do skupin a navštívení jednotlivých stanovišť, které si studentky speciální pedagogiky připravily.

Jedno celé stanoviště se věnovalo technologiím a kompenzačním pomůckám, které osobám se sluchovým postižením zjednodušují život. Další stanoviště se zaměřilo na odezírání, což je také častá komunikační technika, kterou osoby se sluchovým postižením užívají v komunikaci. Třetí stanoviště se věnovalo řeči těla a pantomimě, kdy se děti snažily sdělit svým spolužákům nějakou zajímavou informaci jen za pomoci svých pohybů a těl. Poslední stanoviště se věnovalo už reálnému Českému znakovému jazyku, kde se děti naučily základní fráze pro život, případně slovní zásobu, která je samotná zajímala. Na závěr si žáci shrnuli, co se dnes zajímavého naučili, proběhla krátká diskuze nad tématy, která žáky zajímala nejvíce, a samotní žáci napsali studentkám zpětnou vazbu, jak se jim dnešní dopoledne líbilo.

Tímto bych chtěla poděkovat nejen žákům V.B., ale i studentkám Masarykovy univerzity za skvělou spolupráci a věřím, že si odnáší jen příjemné vzpomínky.

Bc. Adriana Smetanová, speciální pedagog