ZŠ Novolíšeňská na Noci vědců
Fyzika patří na základních školách obvykle k nejobávanějším předmětům, přestože je vlastně všude kolem nás. Jsme rádi, že můžeme hrdě říci, že u nás se jí tolik nebojíme, ba dokonce slavíme významné úspěchy na poli této zajímavé vědy. Snažili jsme se o tom přesvědčit veřejnost v pátek 25. 9., kdy se naši žáci již podruhé v historii ZŠ Novolíšeňské zúčastnili celostátní akce s názvem Noc vědců, spočívající v prezentaci zúčastněných škol na různých fakultách s technickým zaměřením v Česku během jedné noci. Naším působištěm se stala Fakulta chemie Vysokého učení technického v Brně.(viz naše fotografie)
Prezentační akce, jíž jsme se i v minulosti zúčastnili s velmi dobrými výsledky, byla v letošním roce tématicky zaměřena na světlo jako fyzikální kategorii. Členové ŠOKu (Školního odborného kroužku), vedeného RNDr. Věrou Pejčochovou, se svého úkolu zhostili i letos s maximálním nasazením a tvůrčím úsilím. Výsledkem bylo několik zajímavých projektů, jež se pokusím popsat v následujících větách.
Především to bylo fyzikální představení Čaroděj ze země AKYZIF, které mohli zájemci zhlédnout v aule chemické fakulty. Překvapivě hravou formou ztvárněné seznámení diváků s některými fyzikálními jevy a zákonitostmi sklidilo bouřlivý potlesk publika. Dále návštěvníky Noci vědců zaujala rozsáhlá expozice Hrátky se světlem instalovaná ve zrekonstruovaných prostorách budovy fakulty. Bylo zde možno nejrůznějšími pokusy zkoumat šíření světla i optické jevy, jako jsou odraz, lom nebo rozklad světla či setrvačnost oka. Velkou atrakcí byla možnost vyzkoušet si, jak fungují různé druhy zrcadel, čočky, difrakční brýle a kaleidoskopy.
Snad největší zájem vzbudilo stanoviště s brýlemi, které obracely okolní svět vzhůru nohama. Projít s takovými brýlemi překážkovou dráhu nebylo snadné a málokomu se podařilo zvládnout úkol bez převržení některého z kuželů, kolem nichž bylo nutno projít.
Obrovskému zájmu se těšil i tvořivý stánek. Přestože byl původně určen těm nejmenším, z výroby vírníčku – větrného kola měli radost i rodiče. Plno bylo i u stánku „speed stacking“ - skládání kelímků na čas. Úspěch stanoviště předznamenávala velká obliba této disciplíny mezi žáky naší školy, kteří si skládání užívají o přestávkách, neboť kelímky jsou dětem na chodbách běžně k dispozici.
Ráda bych tímto článkem vyjádřila poděkování nejprve p. Vintrovi, který ochotně pomohl s přepravou expozice a dále všem dětem, které se podílely na celé akci, a to nejen za nadšení a úsilí s jakým se pustily do práce, ale také za nevšední profesionální přístup, k němuž se pochvalně vyjadřovala jak laická veřejnost, tak i samotní studenti a pedagogové hostitelské vysoké školy. Velmi si ceníme uznání připravenosti žáků jednak z hlediska odbornosti, jednak z hlediska úrovně jejich prezentačních dovedností. Předpokládáme, že získané zkušenosti žáci uplatní při dalším vzdělávání.