březen 11 26

Fyzikální duet (26.3.2011)

V rámci projektu Naturtech probíhala i zajímavá soutěž nazvaná Fyzikální duet, kterou organizovala VUT v Brně. Soutěž byla zaměřena na praktickou experimentální činnost i na spolupráci ve dvojici. Účastníci si mohli vybrat z 11 témat. Zrealizovaný experiment pak museli zdokumentovat a poslat do 1.korespondenčního kola.

Ze ZŠ Novolíšeňská se do této soutěže přihlásily 3 dvojice. Dvojice Věrka a Vašek Fabíkovi se svým projektem Vodní hračky postoupili do finále, které se konalo v sobotu 26.března 2011 v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Jejich vystoupení bylo oceněno 2. místem. Před nimi se umístili studenti z Gymnázia Boskovice s projektem Elektrolýza.
Porotě i dalším účastníkům představili sourozenci Fabíkovi hračky, které využívají zajímavých vlastností vody, zejména toho, že voda umí nadnášet i tlačit. Velmi se líbil létající motýl na tyči, při jejíž výrobě žáci využili své znalosti o vztlakové síle i magnetické síle. Prakticky předvedli také zhotovený model hydraulického zvedáku a ukázali, jak lze vypočítat velikost síly, kterou musí působí ruka na malý píst, aby tímto zvedákem byl zvednut kokosový ořech. Známý pokus s karteziánkem vylepšili tak, že k němu přidali kolečko s lopatkami , které vystřihli z Omnia víčka. Potápěč se pak po stlačení láhve pohyboval nejen dolů a při povolení nahoru, ale také se otáček na jednu a druhou stranu. Na závěr Věrka porotě předvedla zajímavé kouzlení s vodou a vínem, ve které také využila svých znalostí o atmosférickém tlaku.
Ondra Hladík a Lukáš Šeiner ve svém příspěvku shromáždili mnoho receptů na bublinový roztok, zkoumali a prakticky je zkoušeli. Testovali také různé pomůcky. Svoji práci zdokumentovali formou prezentace a videozáznamu.
Podobnou cestou pracovali i Adam Remeš a Milan Zajíček. Tato dvojice si vybrala téma PET láhve. Připravili několik souprav pro experimentální činnost, vyzkoušeli zajímavou soupravu na nafukování balónku s využitím dvou PET lahví. Vyrobili také z PET láhve svítilnu, která jde použit i jako malý skleníček. Nejvíce práce jim zabralo zhotovení funkčního modelu vodního vznášedla z velké a dvou malých PET lahví. Vznášedlo je poháněno elektromotorkem a vrtulí.