březen 11 29

Úspěch v soutěži „Expedice Morava“ (29.3.2011)

Dne 29.3. pořádalo již druhým rokem Brněnské kulturní centrum vědomostní soutěž o jihomoravském regionu, nazvanou EXPEDICE MORAVA. Je to protiváha k přírodovědné soutěži ŽIRaFa, pořádaná v rámci Festivalu vědy, a jejím odborným garantem je Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity. Tato soutěž předpokládá obecné znalosti o jihomoravském regionu a zúčastnit se mohou žáci se zájmem o historii, památky, cestování, zeměpis a podobně. V celkové konkurenci 36 škol včetně gymnázií získal náš tým žáků VIII.C třídy krásné 7. místo!

Do atraktivního prostředí brněnského podzemí, labyrintu pod Zelným trhem, které je v současné době nově otevřeno pro veřejnost, vyrazila z naší školy pětice „statečných“ z 8.C– větší počet bohužel pravidla nedovolovala. A tak ti ostatní, nachystaní alespoň jako náhradníci, jen ve škole smutně drželi palce.

Týmy z celkem třiceti šesti škol soutěžily celé dopoledne a já se musím poklonit organizátorům za naprosto skvělou přípravu. Vše bylo perfektně promyšlené, a navíc vytvořené pro žáky velice zábavnou formou, už samotné využití podzemních chodeb bylo atraktivní a poutavé. Vše bylo propočítané na minuty tak, že se soutěžící nemohli správné výsledky předčasně dozvědět od někoho jiného, i když se týmy postupně přesouvaly na různá stanoviště – mimochodem tak skvěle značená, že se kupodivu ani v podzemním „labyrintu“ nedalo zabloudit.

Výsledné body pak vedoucí týmu nahlásil pracovníkovi do počítače, ale dozvěděl se jen předběžné hodnocení – po hodině a půl totiž přicházely další školy. Výsledky slíbil organizátor zveřejnit v odpoledních hodinách na svých www stránkách – a my tak zůstali v napětí už po zbytek vyučování – vždyť náš předběžný výsledek byl 2. místo!!!
Jenže nám bylo přehledně jasné, že toto umístění je zatím jen dočasné pouze v konkurenci základních škol (které nastupovaly hned ráno) a že ta největší konkurence přichází teprve po nás – víceletá gymnázia.

Tím větší radost pak nastala, když odpoledne výsledková listina potvrdila 7. místo!!! V celkové konkurenci 36 škol včetně gymnázií je to pro žáky osmého ročníku základní školy nejen skvělý výsledek, ale hlavně potvrzení výborných školních výsledků i znalostí z nejrůznější mimoškolní činnosti, všeobecného přehledu, logického myšlení i studijních předpokladů.

Velmi děkujeme organizátorům „Expedice Morava“ i jejímu odbornému garantu za skvělý nápad, profesionální přípravu i náročné provedení a velmi se těšíme na další ročník!!!