Výtvarná soutěž Slovenské výtvarné umění“- Janko Alexy

ZŠ Novolíšeňská a Obec Slovákov v Brne  společně organizují od roku 2013 výtvarnou soutěž, která se zaměřuje na umění, kulturu a historii našeho nejbližšího souseda - Slovenska,a jehož propagací se zabývá právě slovenská národnostní menšina žijící v Brně za podpory Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.

V letošním roce se věnovali žáci naší školy Jankovi Alexymu, slovenskému spisovateli, malíři a publicistovi a tím si připomínáme 125. výročí jeho narození. Žáci se zúčatnili výtvarné soutěže, jejíž výsledky přinášíme zde.Ve fotofalerii si můžete prohlédnout několik ukázek žákovských prací.

Rozsáhlé dílo vybraného malíře je inspirováno lidovou tvorbou, legendami a slovenskou krajinou.  Vytvářel také návrhy pro architekturu a tapiserie. Výrazně se zasloužil o rekonstrukci Bratislavského hradu. Stal se jedním ze zakladatelů slovenského moderního výtvarného umění a byl organizátorem kulturního života.

Obec Slovákov v Brne zároveň děkuje paní učitelce Kamile Kopecké za velké úsilí a vstřícnost, které věnuje se svými žáky tomuto projektu. Panu řediteli Novákovi a vedení školy děkujeme za umožnění realizace projektů věnovaným Slovensku a významným Slovákům a těšíme se další spolupráci.